Appearance
question:Given that ( f(x) ) is a linear function and ( f^{(10)}(x) = 1024x + 1023 ), find the explicit form of ( f(x) ).
answer:1. We are given that ( f(x) ) is a first-degree polynomial (linear function), and ( f^{(10)}(x) = 1024x + 1023 ). 2. Let's assume the form of the function: ( f(x) = ax + b ), where ( a ) and ( b ) are constants. 3. We need to analyze the given derivative ( f^{(10)}(x) ). Here, ( f^{(10)}(x) ) denotes the 10th derivative of ( f(x) ). Given ( f(x) = ax + b ): [ f'(x) = a ] [ f''(x) = 0 ] 4. Notice that any higher-order derivative of a linear function past the first derivative is zero: ( f^{(n)}(x) = 0 ) for ( n geq 2 ). Accordingly, the expression ( f^{(10)}(x) = 1024x + 1023 ) must come from some transformation applied to a higher degree polynomial masquerading as a composition derivative in this context. 5. Thus, we need to equate the derivative form provided within a suitable conceptual framework since if we consider initially: [ f(x) = (ax + b)^{10} + (ax + b) + c ] [ f^{(10)}(x) = (10!a^{10}) times (ax + b)^{10-x-x^{10}} = 1024x + 1023 ] By looking at this context, checking equivalence constraints initially: [ a^{10}/1024 ] where such iterations lead Given ( a^{10}(x - frac{b}{1-a}) + frac{b}{1-a} = 1024x + 1023 ), Matching coefficients [ 1024 = a^{10} ] [ 10a = 1024 rightarrow a = 2 rightarrow resulting, simpler approach: - Matching x variable term and constant: eg [ b ] Comparing coefficients of x and constant term: [ begin{cases} a^{10} = 1024 -frac{a^{10}b}{1-a} + frac{b}{1-a}=1023 rightarrow based constraints] (-frac{1024b}{1-2} + frac{b}{1-2}=1024x) [ a=2x, b1=-3Then consistent finding derivatives breakdown component Thus Any likely (a=2,b=1) + thus matching constraints completing linear scenarios such transformation functionality option In conclusion leading valid results: So, the possible linear functions are: [ f(x) = 2x + 1 leading: f(x) = -2x -3 adding multiple constraints used valid transformation approach: Such Validity boxed: Let's simplified completion equation constraints boxed{f(x) = 2x + 1 bm slash Conclusion Additional valid Consistent Functional LinearTerm: Since multiline transformation Deivtaive ensured function conversion: f(x)=-2x-3
question:Erwan went shopping and visited multiple stores. In the first store, he purchased a pair of shoes originally priced at 200 with a 30% discount. In the next store, he bought two shirts at 80 each and one pair of pants for 150 with a 20% discount on the entire purchase. Finally, he went to a third store and bought a jacket for 250 with a 'buy one, get one half price' deal on accessories. He chose a tie priced at 40 and a hat priced at 60 as part of the deal. In addition to the store discounts, he was offered a special 5% discount on his overall purchase upon checkout. Lastly, there was an 8% sales tax applied to the grand total. How much did Erwan spend after accounting for all discounts, special offers, and sales tax?
answer:Let's calculate Erwan's total spending step by step. **First store:** - Pair of shoes: 200 with a 30% discount Discount on shoes = 30% of 200 = 0.30 * 200 = 60 Price after discount = 200 - 60 = 140 **Second store:** - Two shirts at 80 each and one pair of pants for 150 with a 20% discount on the entire purchase Total before discount = 2 * 80 (shirts) + 150 (pants) = 160 + 150 = 310 Discount on the entire purchase = 20% of 310 = 0.20 * 310 = 62 Price after discount = 310 - 62 = 248 **Third store:** - Jacket: 250 - Tie: 40 (half price because of the deal) - Hat: 60 (full price, the tie is the cheaper accessory and gets the discount) Discount on the tie = 50% of 40 = 0.50 * 40 = 20 Price after discount for the tie = 40 - 20 = 20 Total for the third store = 250 (jacket) + 20 (tie) + 60 (hat) = 330 **Total before the special 5% discount:** Total = 140 (shoes) + 248 (clothes from the second store) + 330 (items from the third store) Total = 140 + 248 + 330 = 718 **Special 5% discount on the overall purchase:** Special discount = 5% of 718 = 0.05 * 718 = 35.90 Total after special discount = 718 - 35.90 = 682.10 **Sales tax of 8%:** Sales tax = 8% of 682.10 = 0.08 * 682.10 = 54.568 Total after sales tax = 682.10 + 54.568 = 736.668 Erwan's total spending after accounting for all discounts, special offers, and sales tax is approximately boxed{736.67} (rounded to the nearest cent).
question:The triangle ABC is equilateral. The ray [BE intersects the segment [AC] at D , such that angle CBE= 20^o and |DE|=|AB| . What is the measure of the angle angle BEC ? 
answer:1. **Identify the given information and draw the diagram:** - Triangle (ABC) is equilateral, so (angle BAC = angle ABC = angle BCA = 60^circ). - Ray (BE) intersects segment (AC) at (D) such that (angle CBE = 20^circ). - (DE = AB). 2. **Determine the angles in the triangle:** - Since (angle CBE = 20^circ), we have (angle ABE = 60^circ - 20^circ = 40^circ). - Since (ABC) is equilateral, (angle BAC = 60^circ). 3. **Calculate the angles involving point (D):** - (angle ABD = 40^circ) (as calculated above). - (angle BAD = 60^circ) (since (ABC) is equilateral). - Therefore, (angle ADB = 180^circ - angle ABD - angle BAD = 180^circ - 40^circ - 60^circ = 80^circ). 4. **Determine the angles involving point (E):** - Since (DE = AB) and (AB = AC) (as (ABC) is equilateral), triangle (ADE) is isosceles with (DE = AD). - (angle ADE = angle ADB = 80^circ). - Therefore, (angle EDC = 180^circ - angle ADE = 180^circ - 80^circ = 100^circ). 5. **Calculate the angle (angle BEC):** - Since (angle EDC = 100^circ) and (angle CBE = 20^circ), we can use the exterior angle theorem in triangle (BEC). - (angle BEC = angle EDC - angle CBE = 100^circ - 20^circ = 80^circ). The final answer is (boxed{80^circ}).
question:When a biased coin is flipped six times, the probability of getting heads exactly twice is equal to the probability of getting heads exactly three times. Find the probability that the coin shows heads exactly four times in these six flips, then find i+j where this probability is expressed as frac{i}{j} in lowest terms.
answer:Let h be the probability of getting a head in one flip. The equations for the probabilities are: {6choose2}h^2(1-h)^4 = {6choose3}h^3(1-h)^3 Cancelling and simplifying gives: {6 choose 2} = 15, {6 choose 3} = 20 15h^2(1-h)^4 = 20h^3(1-h)^3 Rightarrow frac{15}{20} = frac{h}{1-h} frac{3}{4} = frac{h}{1-h} Rightarrow 3(1-h) = 4h Rightarrow 3 = 7h Rightarrow h = frac{3}{7}. Now, calculate the probability of getting exactly four heads: {6choose4}h^4(1-h)^2 = 15left(frac{3}{7}right)^4left(frac{4}{7}right)^2 = 15 cdot frac{81}{2401} cdot frac{16}{49} = 15 cdot frac{1296}{117649} = frac{19440}{117649}. Since both the numerator and denominator are no common factors other than 1: frac{19440}{117649} Thus i+j = 19440 + 117649 = boxed{137089}.